W tym roku zapraszamy Państwa na długi weekend majowy, do Transylwanii i na wycieczkę objazdową po Rumunii. Na trasie wycieczki wiele miejsc wpisanych na Światową Listę Zabytków UNESCO, góry, kaniony, jeziora i podziemia. Do tego kolacje regionalne i noclegi w 3* hotelach. Wyjazd z Głogowa późnym wieczorem w piątek 27 kwietnia 2018 r. - powrót w sobotę rano 5 maja 2018 r.
7 dni w Rumunii + 2 dni w trasie.
Wyjazd z Głogowa w godzinach wieczornych - podamy dokładną godzinę wyjazdu w późniejszym terminie. Będzie to zależało od ustaleń na temat godziny odprawy na granicy węgiersko-rumuńskiej.
Przejazd do Rumunii przez Słowację i Węgry - do miejscowości Satu-Mare, tuż przy granicy z Węgrami. Wymiana waluty. Zwiedzanie miasta.
Zwiedzanie okręgu Marmarosz - jednej z najbogatszych gmin w Europie, gdzie starsze Panie noszą chustki haftowane z kryształami Swarovskiego. Zwiedzanie ewenementu na całą Europę „Wesołego Cmentarza”. Zwiedzanie drewnianych cerkwi wpisanych na Światową Listę Zabytków UNESCO.
Przejazd do miejscowości Ocna i nocleg w Hotelu 3*. Wieczorem regionalna kolacja z miejscowymi trunkami (palinka), oraz Mrmaroski Folklor. Kolacji będzie przygotowana z regionalnych produktów.
Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Barsana, gdzie znajduje się drewniany kompleks cerkiewny. Dzień rozpoczniemy od zwiedzenia kilku Marmarskich wiosek, poznamy siostry, które swoją przedsiębiorczością pomagają mieszkańcom wiosek w prowadzeniu gospodarstw. Zwiedzimy również Muzeum Konopii - niestety bez możliwości degustacji.
W drugiej części dnia zmienimy nieco kulturę, mimo iż dalej będziemy na terenach Rumunii to skosztujemy kultury Mołdawskiej. Opuścimy okręg Marmorski i przejedziemy krętą górską drogą z przepięknymi widokami i malowniczymi wioskami do miejscowości Mołdawica. Zwiedzimy zakład, w którym do dziś produkuje się ręcznie czarną ceramikę.
Odwiedzimy najbardziej polski region w Rumunii, od wieków zamieszkały przez Polaków.
Nocleg w miejscowości Humor w hotelu 3*. Obiadokolacja w Hotelu.
Po śniadaniu w Hotelu przejazd do Miejscowosci Voronet zwiedzanie „Malowanego Klasztoru” wpisanego na listę UNESCO, nazwany Sykstyńską Kaplicą Wschodu.
Następnie przejedziemy do miejscowości Agapia znanej z dzieł największych rumuńskich malarzy. Odwiedzimy tu między innymi zakład, w którym mniszki ręcznie tkają materiały, zasłony, dywany czy szaty liturgiczne. Tradycje tkactwa sięgają tu kilkaset lat, a niektóre sukna tkane są ze złotymi nićmi. Zwiedzimy również atelier, gdzie malowane są obrazy na drewnie, znajdujące się w przepięknej scenerii otoczonej wioską zamieszkałą przez 400 sióstr zakonnych - ponoć największe tego typu w Europie, według przekazów robiące olbrzymie wrażenie.
Przejazd wąwozem Bicaz w Karpatach Wschodnich (prawdziwy cud natury, wyrzeźbiony przez rzekę Kanion o głębokości 400 m. ). Spacer wzdłuż największego naturalnego jeziora górskiego w Karpatach Rumuńskich - Laku Rosu.
Nocleg w Hotelu 3* w Luca Rosu - kolacja - pyszne szeklerskie jedzenie, gulasz z cielęciny, pstrąg z górskich wód i kołacz na deser.
Po śniadaniu w Hotelu przejedziemy na tereny Siedmiogrodu na spotkanie z kulturą saską. Pierwszym odwiedzanym miejscem będzie Sighisoarya – UNESCO. Zobaczymy dom, w którym urodził się Hrabia Dracula, Wieżę Zegarową, szkołę i kościół na wzgórzu oraz Szkolne Schody. Odwiedzimy majwiększą zamieszkałą Cytadelę w Europie, gdzie czas zatrzymał się w średniowieczu. Zaplanowaliśmy tu chwilę przerwy na delektowanie się tą atmosferą.
W drugiej części dnia udamy się do Prejmer – wieś saskich osadników z imponującą XV w. twierdzą, w środku której wznosi się XIII w. gotycki kościół (UNESCO), twierdza nazywana „chłopskim zamkiem”.
Zwiedzanie Braszowa – Stare Miasto: Plac Sfanui z Miejskim Ratuszem, gotycki Czarny kościół, brama Schei.
Zakwaterowanie w hotelu 3* w Braszowie, obiadokolacja.
Po śniadaniu w Hotelu wyjazd do Sinai – to popularna miejscowość wypoczynkowa, perełka Karpat. Zwiedzanie słynnej letniej rezydencji króla Rumunii Karola I – Castelul Peleş – zamku Peles.
Jeśli starczy nam czasu odwiedzimy również zamek w Bran – siedzibę legendarnego Drakuli.
Potem udajemy się do Sibiu, saskiej stolica Siedmiogrodu. Piesze zwiedzanie Sibiu słynącego z budynków z "oczami": Stare Miasto, ratusz z VI w., katedra, żelazny Most Kłamców – według tradycji: jeśli ktoś skłamie na moście, ten ma się zawalić.
Nocleg w willach agroturystycznych, gdzie mamy również wieczór saski z folklorem na żywo i pyszne jedzenie.
Po śniadaniu wyjazd do Alby Julii – jednej ze stolic Siedmiogrodu. Zwiedzanie potężnej Cytadeli oraz Katedry, gdzie pochowany jest Jan Hunyady, siedmiogrodzki książę oraz Izabela Jagiellonka, córka Zygmunta Starego. W centrum miasta znajduje się cerkiew katedralna Świętej Trójcy.
Dalej udajemy się do KOPALNI SOLI W TURDZIE podziwiać zupełnie inną kopalnie niż te znane nam do tej pory. W rankingu Discovery, zalicza się ona do pierwszej 10 atrakcji turystycznych na świecie.
Następnie przejazd do Klużu (Cluj Napoca) – gdzie zwiedzimy pozostałości murów obronnych z Basztą Krawców, kościoła Reformowanego, Rynek Węgierski z kościołem św. Michała, dom narodzin króla Macieja Korwina, Rynek Rumuński z Operą i Katedrą Rumuńską.
Nocleg w Hotelu 3*, obiadokolacja.
Po Śniadaniu wyjazd do Oradei, czyli Wielkiego Waradynu. Zwiedzanie starówki, m.in.: cerkiew z unikalnym mechanizmem zegarowym wskazującym fazy księżyca, największa katedra barokowa w Transylwanii, przed którą ustawiono pomnik św. Władysława z 1390 roku.
Wyjazd do Polski.
Przyjazd do Głogowa we wczesnych godzinach porannych.
Noclegi w większości mamy zarezerwowane w Hotelach 3*, prócz jednego, gdzie nocleg zaplanowany mamy w willach. Poniżej przedstawiamy Państwu galerię zdjęć z Hoteli w jakich mamy zrobione rezerwacje.
W wyjątkowych sytuacjach może zaistnieć konieczność zamiany hotelu na inny w takim samym standardzie. Zastrzegamy również możliwość niewielkiej modyfikacji planu, zmiany kolejności zwiedzanych obiektów, lub rezygnacji z niektórych punktów w przypadku tzw. siły wyższej.
Koszt wyjazdu to 1680 zł/os
Koszt obejmuje:
- przejazd autokarem klasy LUX
- noclegi w większości w Hotelach 3* z jednym wyjątkiem (nocleg w Willach)
- wyżywienie (śniadania i obiadokolacje w tym kolacje regionalne)
- przewodnika
- podstawowe ubezpieczenie KL i NNW.
Koszt nie obejmuje wstępów w wysokości około 55 Eruo/os.
PŁATNOŚĆ:
Rezerwując miejsce należy w ciągu 2 dni roboczych od rezerwacji wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł/os. Pozostałą kwotę należy wpłacić do dnia 13 kwietnia 2018 r.